nie pamiętasz hasła?
temperatura 18 °C
wilgotność 94%
Dziś są imieniny: Krzysztofa, Walentyny, Jakuba
×
Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies
Pliki cookies ułatwiają korzystanie z naszych serwisów. Używamy ich w celach reklamowych i statystycznych a także po to, by dostosować nasze witryny dla indywidualnych potrzeb naszych czytelników i użytkowników. Plików cookie mogą też używać nasi partnerzy, reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy multimediów. Może zmienić ustawiania dotyczące plików cookies na Twojej przeglądarce. Korzystanie z serwisów bez dokonania zmiany oznacza, że pliki COOKIES będą zapisywane w pamięci twojego komputera lub innego urządzenie, z którego korzystasz do przeglądania witryn internetowych. Więcej informacji na temat cookies znajdziesz w naszej polityce prywatności.

Zapłacimy kolejny "haracz". Największy rodziny wielodzietne

dodano: 2012-12-11 22:18:10, ostatnia aktualizacja: 2012-12-24 15:16:16

Piotr Mergner podczas manifestacji

Przed posiedzeniem Komisji Gospodarki Gminnej 15 listopada, odbyło się szkolenie skierowane do radnych naszego miasta oraz została omówiona uchwała, w której podano orientacyjne ceny za wywóz nieczystości stałych. Niestety, jasno z niej wynika, iż zapłacimy za nie średnio o ponad 100% więcej niż dotychczas - pisze radny Piotr Mergner. Nowe zasady gospodarki odpadami wejdą w życie od lipca przyszłego roku.

 

Na sesji w dniu 28.11.2012 r. radni będą zmuszeni podjąć uchwałę dotyczącą ustawy śmieciowej. W dniu dzisiejszym tj.15.11.2012r, tuż przed Komisją Gospodarki Gminnej, odbyło się szkolenie skierowane do radnych naszego miasta oraz została omówiona uchwała, w której podano orientacyjne ceny za wywóz nieczystości stałych. Niestety, jasno z niej wynika, iż zapłacimy za nie średnio o ponad 100% więcej niż dotychczas, a nawet więcej. Opłata będzie wynosiła 17, 75 zł. Miesięcznie od jednego mieszkańca zameldowanego w danym mieszkaniu lub domu ( dotyczy śmieci niesegregowanych). Za odpady segregowane będziemy płacić za jedną osobę 12 zł. miesięcznie. Za worki i pojemniki również będziemy płacić. Podwyżka najbardziej uderzy w budżety domowe rodzin wielodzietnych lub domostw średniozamożnych z tzw rodzin 3+. W załączeniu przesyłam skan proponowanej Uchwały – tak aby Państwo sami mogli ją ocenić.

 

Moim zdaniem ustawa śmieciowa jest typowo monopolistyczna, likwiduje konkurencję a co za tym drastyczny wzrost opłat. Po roku, najwyżej dwóch latach będziemy płacić "jak za zboże", bo urząd ma prawo podnieść ten podatek. Obywatele zostają pozbawieni wolności wyboru firmy usuwającej śmieci na danym terenie, a to jest naruszenie podstawowych praw obywatelskich.

 

Podczas omawiania uchwały, zadziwił mnie fakt, iż opłatę naliczono na podstawie niejasnych prognoz, z włączeniem i uśrednieniem za wywozem liści, materiałów budowlanych, mebli oraz recyklingowych: baterii, butelek, agd, metali. Czyli nieważne, czy mieszkańc, jak do tej pory np. segregowane puszki, metal, makulaturę, sprzedawali na skupie, obecnie zapłacą za wszystko, z automatu, w uśrednionej cenie. Nieważne czy mają ich więcej, czy nie mają w ogóle. Nasz wspaniały rząd z polecenia EU, zafundował nam jednym słowem, następny podatek “haracz”, który spowoduje zubożenie społeczeństwa. Mało tego, w ustawie napisano, że gminy będą ściągać opłatę śmieciową tak jak każdy inny podatek. W praktyce co to oznacza? - dłużnicy śmieciowi staną się zwykłymi przestępcami, jeśli kogoś nie będzie stać zapłacić to komornik będzie ściągał podatek. Z czym to się wiąże, doskonale wiemy.

 

Również dla miasta będzie to prawdopodobnie katastrofa - unieruchomimy gminne śmieciarki i zlecimy wywóz śmieci niewiadomej prywatnej firmie, która stanie do przetargu. Z naszych rodzimych firm może wylądować na bruku wiele osób. Potężne koncerny mogą zastosować w pierwszym przetargu dumpingowe ceny, a gdy "wykoszą” konkurencję, zaczną windować stawki. Taki scenariusz spełnił się już w Czechach, gdzie przyjęto ustawę podobną do naszej. Po zmonopolizowaniu rynku opłaty za wywóz śmieci osiągnęły tam astronomiczne rozmiary. W głowie się nie mieści, że rząd nie zwrócił na to uwagi. Być może będzie to z pożytkiem dla urzędników, których szeregi znów wzrosną, ponieważ obsługa systemu śmieciowego będzie wymagała stworzenia dodatkowej komórki organizacyjnej Urzędzie Miasta.

Żeby było jasne, nie mam pretensji jako radny opozycji do naszych władz o stworzenie tej uchwały, mam pretensję, że podejmuje ją naprędce, mam pretensję, że tak jak niektóre gminy i miasta nie zareagowały np. zaskarżeniem tej uchwały do Trybunału Konstytucyjnego. W ten sposób obywatele zostali potraktowani jak „stado do dojenia”, stoimy pod murem. Zawsze trzeba walczyć o dobro mieszkańców i to powinno być priorytetem naszych władz. Widocznie strach przed podpadnięciem w niełaskę wojewody lub kogoś wyżej jest większy niż strach przed nami, obywatelami.


Tak więc Drodzy Grodziszczanie, będziemy płacić i płakać. Ja podczas sesji głosuję przeciw i mam nadzieję, że większość radnych również.

 

Piotr Mergner


Możliwość komentowania wygasła
Wybierz sposób wyświetlania
liniowy
drzewo
0 (0) ↑ tak ↓ nie ! zgłoś
Marek: W związku z podjętą decyzją o podwyżce podatku od nieruchomości proszę o informację

jakie są przesłanki i zasadność podwyższenia podatków od nieruchomości w gminie ? Z mojego punktu widzenia podatki te nie
powinny wzrosnąć. No bo dlaczego? Wartość nieruchomości spada, a podatki rosną.Czegoś tu nie rozumiem.
Jakie istotne cele /inwestycje będą realizowane dla mieszkańców z tytułu tych podwyżek ?
środa, 12 grudnia 2012, godzina 07:51:35
0 (0) ↑ tak ↓ nie ! zgłoś
Wojtek: Do-MT z osiedla. Oni się nie patyczkować, po prostu dowalą 20 zł. Zadeklarować można ale jak beą źle posegroegowane ( co w przypadku bloków wydaje się nimożliwe), będzie najwyższa stawka.
czwartek, 6 grudnia 2012, godzina 07:10:56
0 (0) ↑ tak ↓ nie ! zgłoś
MT z osiedla: Z tymi śmieciami to paranoja.
Ja zadeklaruje segregacje a oni niech się martwią jak to zorganizować.
wtorek, 4 grudnia 2012, godzina 13:43:31
0 (0) ↑ tak ↓ nie ! zgłoś
Tak w związku z przekształceniem: a wspólnicy w spółce z o.o. po budżetowym ZGK to kto?
Może ktoś z Państwa Radnych podać dokładniejsze informacje?
niedziela, 2 grudnia 2012, godzina 22:25:55
0 (0) ↑ tak ↓ nie ! zgłoś
Do Ziemi Grodziskiej: Jak się czujecie, Państwo Klepacze, czytając? Bo jestem pewna, że czytacie ukradkiem...Co powoduje Wasze nieustające wiernopoddańcze uwielbienie dla cara i jego coraz to bardziej szalonych pomysłów? Może charyzme ma taką? Pewnie nie wiecie, że to Wy rządzicie? Może nie zabraknie wam odwagi coś odpowiedzieć? Może pan Morwiński znowu da głos? Lub ten drugi pan z kancelarii Prezydenta? Może radny Gajowniczek? Może radna z Opyp?
A może p.przewodnicząca rady wypowie się? Co, nie czyta?
piątek, 30 listopada 2012, godzina 19:38:51
0 (0) ↑ tak ↓ nie ! zgłoś
Przyjaciele: Pani Ala ma moc. Niektórzy, a raczej wielu o tym doskonale wie.

Dlatego bardzo proszę nadal być sobą. Robić i mówić to co Pani uważa za stosowne. Na nasze poparcie zawsze może Pani liczyć. Nieco z boku ale bezwzględnie po Pani stronie. Latami pracowała Pani na szacunek i zaufanie. To wielka wartość.

I niech ich Pani wyliczy i rozliczy .
piątek, 30 listopada 2012, godzina 16:50:20
0 (0) ↑ tak ↓ nie ! zgłoś
były urzędnik: Ala - niemoc? Zawsze miałaś odwagę sprzeciwić się Naj, wytykać niegospodarność i rozrutność.
piątek, 30 listopada 2012, godzina 14:49:16
0 (0) ↑ tak ↓ nie ! zgłoś
A.Pytlińska: Po wczorajszej sesji, mam poczucie totalnej niemocy.
Przedstawię pokrótce bieg wydarzeń:
15 listopada - szkolenie na temat ustawy śmieciowej.
Zaraz po zakończeniu szkolenia posiedzenie komisji Gospodarki Gminnej.
Materiały otrzymali radni tylko członkowie komisji. Pozostali po szkoleniu udali się do domu. Jedni wyszli wcześniej, inni trochę póżniej - szkolenie było zbyt monotonne i bardziej nadawało się dla urzędników niż dla radnych. W tym samym dniu komisja zaopiniowała projekt uchwały przyjmując stawki - 12zł/osobę odpady segregowane i 17,75zł/osobę odpady niesegregowane.
Ponieważ ta uchwała podlega konsultacjom społecznym weszłam na grodziski BIP żeby się z nią zapoznać. W tym projekcie nie podano stawek, więc co mogli konsultować ci co by chcieli.
W poniedziałek zgłosiłam ten fakt na dodatkowej Komisji Rewizyjnej z prośbą by przesunąć podjęcie tych uchwał na grudzień, by dać czas radnym na zastanowienie się, a przede wszystkim zasięgnięcia opinii mieszkańców.
Mój wniosek entuzjastycznie poparli inni. Jeden radny z Ziemi Grodziskiej wstrzymał się od głosu, ale nie uświadamiał nas wtedy, że komisja nie może złożyć wniosku formalnego o zmianę porządku obrad.
Z nadzieją i satysfakcją, że udało się w jakiejś sprawie dogadać z korzyścią dla wszystkich. W tej sytuacji normalne, że uchwał dotyczących śmieci nie analizowałam dogłębnie. Odwołana została też komisja, która miała się spotkać pół godziny przed sesją. Podczas przyjęcia porządku obrad okazało się, że komisja nie może złożyć takiego wniosku, o czym poinformował pan radny wstrzymujący się, a w zamian za to stawka zaproponowana przez Burmistrza z 17,75zł wzrosła do 20zł i oczywiście przez większość została przyjęta.
Jeżeli te kwoty tak drastycznie wzrastają, a chociażby mieszkańcy bloków płacili dotychczas 10zł, to kto dopłacał do ich śmieci dotychczas?
Uchwałę trzeba było przyjąć szybko, ograniczyć ( nie wszystkim ) ilość wypowiedzi, czy nie udzielić głosu niektórym radnym PIS, bo demokracja tu nie była potrzebna.
Spokojnych snów życzę wszystkim.
piątek, 30 listopada 2012, godzina 01:08:00
0 (0) ↑ tak ↓ nie ! zgłoś
bubel: A jesteśmy przecież dużą i bogatą gminą. Naszym burmistrzem jest laureat , gmina jest laureatem.
Może by tak mieszkańcy jakiś laur najmądrzejszemu przyznali.
czwartek, 29 listopada 2012, godzina 21:29:31
0 (0) ↑ tak ↓ nie ! zgłoś
Zarządca,: chciałbym Państwa poinformować, że segregacja śmieci na dużych osiedlach i we Wspólnotach jest nie do zrealizowania.
Najbardziej te stawki uderzą w mieszkańców tychże.
Pozdrawiam, niestety pełen mieszanych uczuć jeśli idzie o Państwa Radnych.
czwartek, 29 listopada 2012, godzina 21:02:31
0 (0) ↑ tak ↓ nie ! zgłoś
Zwijka: 1/ Podobno urząd marszałkowski zorganizował szkolenia dla radnych. Czy możemy dowiedzieć się czy burmistrz i KTO z radnych udali się na to szkolenie? Czy ci ludzie nie majstrują przy sprawie śmieci (zwanych odpadami) nie znając sprawy od podszewki? Kto był?
2/ Czy nie powinno być konsultacji społecznych w tej ważkiej sprawie? Może najpierw poznalibyśmy zasady gospodarki gminnymi śmieciami, poznalibyśmy SYSTEM i procedury a nie stawki? Są przecież różne procedury naliczania. Widzę ja, że szanowna rada zaczyna od końca, czyli ile wpłynie kasy od nas...
Rewolucja śmieciowa miała za cel ochronę środowiska, a kto o to pyta? Nikt.
czwartek, 29 listopada 2012, godzina 20:24:33
0 (0) ↑ tak ↓ nie ! zgłoś
Piotr Mergner: Do wpisu „para”. Szanowny Panie/Pani, ZGK właśnie jest w trakcie rejestracji w KRS. Odbywa się przekształcenie w Sp. Z o.o., tak więc, z dniem wpisania do KRS spółki, ZGK nie będzie już zakładem budżetowym. Teraz to kwestia 1 m-ca. W sprawie przekształcenia były podejmowane uchwały, niedalej jak wczoraj uchwała o zmianie nazwy ( zgłaszając wpis do KRS, ZGK popełniło błąd i trzeba było poprawić zapis). Pozdrawiam
Piotr Mergner
czwartek, 29 listopada 2012, godzina 20:17:17
0 (0) ↑ tak ↓ nie ! zgłoś
DEDE: Od kiedy to Burmistrz prowadzi obrady sesji Rady Miasta?
Od kiedy Burmistrz decyduje sam za mieszkańców?
Dlaczego Radni pozwalają na takie sytuacje jakie miały miejsce na ostatniej sesji?
Może trzeba złożyć mandaty .Może wtedy ktoś zacznie myśleć , ze tu coś nie HALO .
czwartek, 29 listopada 2012, godzina 19:09:54
0 (0) ↑ tak ↓ nie ! zgłoś
para: "Również dla miasta będzie to prawdopodobnie katastrofa - unieruchomimy gminne śmieciarki i zlecimy wywóz śmieci niewiadomej prywatnej firmie, która stanie do przetargu. Z naszych rodzimych firm może wylądować na bruku wiele osób."
Panie Piotrze.
Jeżeli ZGK jest zakładem budżetowym gminy (nie jest spółką), nie obejmuje go Art 6e ustawy.
Gmina może powierzyć gospodarowanie śmieciami bez przetargu.
czwartek, 29 listopada 2012, godzina 18:54:46
0 (0) ↑ tak ↓ nie ! zgłoś
Piotr Mergner: Z ogromnym rozczarowaniem informuję, iż w dniu wczorajszym podjęto uchwałę śmieciową, w której przyjęto kwoty od osoby miesięcznie: 20 zł, i 12 zł za segregowane. Podniesienie najwyższej stawki było pomysłem burmistrza, który nie reagował na żadne słowa przemawiające za zmniejszeniem stawki. Zaproponowałem uczciwsze kwoty 14 i 8 zł, które przeanalizowałem w oparciu o dane z wielu miast - jednak, odrzucono mój wniosek ( cała Ziemia Grodziska). Najbardziej atakującym / torpedującym niższe ceny był Jan Morwiński i burmistrz. Burmistrz stwierdził, że teraz on będzie płacił mniej za śmieci. Nic dziwnego !, tak jak mówiłem od początku - biedni będą płacić za bogatszych- tych, którzy produkują najwięcej odpadów. Walczyliśmy jak "lwy", sesja trwała do godz 22.30. Oprócz mnie o obniżenie cen apelowali również: Alicja Pytlińska, Henryk Tuszyński, Ewa Górska, Roman Ignasiak.
Ogromnym rozczarowaniem było odwołanie dodatkowej komisji Gospodarki, na której miano omówić jeszcze raz ceny. Burmistrz jednak zdecydował za wszystkich i cytuję na tyle, na ile pamiętam jego słowa : „omówiłem uchwałę z radnymi i nie mieli sprzeciwu żeby zwiększyć cenę” – stwierdziłem, że z nami tego nie omawiał, a ponadto podczas komisji Rewizyjnej Radni złożyli wniosek o przesunięcie tej uchwały na następną sesję. Odpowiedział ( przy poparciu radnego Jana Morwińskiego), iż Komisja Rewizyjna nie może złożyć takiego wniosku – to po prostu kpina !!. Szanowni Państwo, trudno jest opisać moje odczucia w stosunku do tej sesji, zachowania burmistrza i radnych ZG. Po prostu: wybierajcie takich ludzi dalej !, oni z pewnością dopilnują Waszych spraw !. ps. prawdopodobnie przed wyborami obniży się ceny o jakąś złotówkę czy dwie – wyborcy powiedzą wtedy jaki dobry jest BURMISTRZ . Jeszcze jedno- każdy obywatel ma prawo zażądać nagrania z sesji – możecie sami odsłuchać debaty. W razie pytań piszcie do mnie na adres email : p.mergner@wp.pl
Pozdrawiam Piotr Mergner
Radny Rady Miejskiej Grodziska Mazowieckiego.
czwartek, 29 listopada 2012, godzina 18:31:27
0 (0) ↑ tak ↓ nie ! zgłoś
DEDE do 56: Dobrze by było aby pan Megner podał nazwiska radnych jak głosowali i kto wysunął propozycję 20 zł.
czwartek, 29 listopada 2012, godzina 18:09:19
0 (0) ↑ tak ↓ nie ! zgłoś
edytazyla : Dziś Piotr Mergner napisze o wczorajszej sesji - jaką decyzję podjęto w sprawie cen za wywóz nieczystości, poprosiłam radnego o odpowiedzi na pytania dla naszego portalu. Rozmowę opublikuję dziś wieczorem lub najpóźniej jutro.
Z pozdrowieniami! Edyta Żyła.
czwartek, 29 listopada 2012, godzina 18:03:49
0 (0) ↑ tak ↓ nie ! zgłoś
Lenek: No i widzicie. Jejku jejku tacy jesteśmy dobrzy , rozumiemy was, jesteśmy dla was w tej radzie, reprezentujemy wasze interesy .
Demokracja nie ma co. Siedzą za tym stołem i debatują. byłem na początku tej sesji, nagrody dawali za ogrody. Teraz myślę mogliśmy z żoną zostać , posłuchać naszych mądralińskich. Taki ważny temat te śmiecie.
czwartek, 29 listopada 2012, godzina 16:44:23
0 (0) ↑ tak ↓ nie ! zgłoś
DEDE: A gdzie byli radni podczas głosowania?
Widać że wszyscy nasi radni to bardzo zamożni ludzie. Widocznie i z tych opłat idą pieniądze na ich diety.Dlatego za takimi stawkami głosowali.
Kto zniesie tak wysokie stawki?
Jak przeciętna rodzina ma pogodzić koniec z końcem jak za szambo płacą 180 teraz za śmieci 80 to daje 260zł.I nie jestem pewien czy to nie będzie jeszcze więcej
Przecież każdy myślący wie , że jak ludzie zaczną w końcu płacić to kwoty wpływów wzrosną.To po co aż tak wysokie stawki?
Zresztą, po co ja się rozpisuję jak i tak nic nie zmienię, bo w naszej gminie wszystko jest i tak prawie najdroższe w kraju.
czwartek, 29 listopada 2012, godzina 13:20:24
0 (0) ↑ tak ↓ nie ! zgłoś
Panie Piotrze,: przypomnę mòj poprzedni kom.(50)
Znowu Was .....
Nas mieszkańcòw też!!

Powiedziałbym , że burmistrz z choinki się urwał ( ale na choinkę trochę za wcześnie). Budżety domowe napięte a on nam takie niespodzianki.
Ustawa wymusza system, ale o wysokości opłat decyduje rada miasta.
Ale jaki burmistrz taka rada ( wybrańcy od siedmiu boleści) Bogacze widać skoro im to wszystko obojętne!
A radni wiejscy , gdzie moja sołtyska. Co ma do powiedzenia na ten temat. Jakie jest jej zdanie?
Czekam na kolejne wybory.
czwartek, 29 listopada 2012, godzina 11:37:16

dodaj artykuł
szukaj w artykułach
zaawansowane